Na czym polega rajd
Twoim zadaniem jest..
… odnalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych w określonym limicie czasu. Punkty zaznaczone są na mapach rozdawanych 5 minut przed startem.
Można startować solo, le także w pracach lub większych grupach.
Punkt kontrolny..
… czyli tzw. lampion, to biało-czerwony sześcian z tkaniny. Czasem widoczny z daleka, czasem ukryty np. w zagajniku, bunkrze lub wyrobisku.
Ruszasz po tyle punktów na ile masz chęci i sił. Do klasyfikacji wystarczy zdobyć 1 punkt.
Potwierdzenie punktu…
… zaznaczasz na karcie startowej, którą dostajesz w pakiecie. Dziurkujesz ją za pomocą tzw. perforatora, zawieszonego przy każdym lampionie.
Kolejność zdobywania punktów i przebieg trasy wybierasz sobie sam,
Uczestnicy…
… naszych rajdów to piechurzy i biegacze, ściganci i zwykli amatorzy turystyki, doświadczeni wyjadacze, jak i Ci, którzy dopiero uczą się jak czytać mapę.
Bo rajdy na orientację to aktywność dla każdego! O wyniku decyduje nie tylko szybka łydka, ale też spryt i spostrzegawczość. Choć i tak nie o wynik tu chodzi, ale po prostu o dobrze spędzony czas :).
Wyposażenie..
Do nawigacji zdecydowanie przyda Ci się kompas, a na rower dodatkowo mapnik. Zabronione jest używanie aplikacji mapowej w telefonie lub GPS (tylko do rejestracji swojego śladu do późniejszego odczytu).
Przydadzą się też przegryzki, woda i długie spodnie, zwłaszcza, gdy trzeba pokonać „mniej przebieżny” teren.
Na mecie..
… będzie czekać na Ciebie obiad i coś słodkiego :). Planujemy ognisko!
Mamy nadzieję na wspólną integrację – to zawsze dobra, naturalna okazja by poanalizować z innymi zawodnikami swoje warianty, błędy i przygody na trasie.
Trasy
Trasa piesza rekreacyjna 12 km
Trasa rekreacyjna piesza – łatwa nawigacyjnie, ok.12 km. Dobra dla początkujących uczestników, rodzin z dziećmi, tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z mapą. Punktów będzie sporo, część z nich będzie do potwierdzenia poprzez wpisanie na karcie jakiejś informacji z punktu (np. spisanie daty z nagrobka).
Na trasie nie prowadzi się klasyfikacji. Małe dzieci mogą pokonywać trasę na rowerze.
Trasa piesza 20 km i 40 km
Trasa piesza 20 km i 40 km to już większa zabawa orientacyjna. Poziom trudności nawigacyjnej obu tras jest ten sam, główną różnicę między trasami tworzy dystans.
Punkty ukryte będą w nieoczywistych miejscach. Na trasie 20 km przewidziane będzie kilkanaście punktów, na trasie 40 km bliżej 20 punktów (ostateczne parametry tras zostaną określone później).
Trasa rowerowa 50 km i 100 km
Trasa rowerowa 50 km i 100 km są o podobnej trudności nawigacyjnej. Punkty ukryte będą w nieoczywistych miejscach, ale będą do podbicia albo „z siodełka” albo będzie trzeba trochę do nich podejść.
Na trasie TR50 przewidzianych jest ok. 20 punktów, na trasie TR100 bliżej 30 (ostateczne parametry tras zostaną określone później). Trasy przebiegać będą w krajobrazie leśno – łąkowo – sadowniczym.